A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) november 15. és december 15. között hajtja végre rendszeresen ismétlődő mezőgazdasági összeírását. Az adatgyűjtés célja, hogy naprakész információkkal szolgáljon a gazdálkodók, illetve a hazai és a nemzetközi döntéshozók számára, továbbá az uniós adatszolgáltatási kötelezettség teljesítéséhez szükséges információkat biztosítsa. A felvétel eredményei a termelők érdekeit szolgáló szakpolitikai döntéshozatalt, a támogatási rendszerek megalapozását segítik.
Az adatszolgáltatás elsősorban a növénytermesztéssel, állattenyésztéssel, a mezőgazdasági munkaerővel, nyújtott mezőgazdasági szolgáltatásokkal, beruházásokkal, illetve a ráfordításokkal kapcsolatos kérdésekre terjed ki.
Az adatszolgáltatói terhek csökkentése érdekében, ugyanakkor tekintettel a KSH európai uniós adatszolgáltatási kötelezettségére, számos információt nem a kérdőíven gyűjtünk, hanem adminisztratív nyilvántartásokból veszünk át, a vonatkozó adatvédelmi jogszabályok betartása mellett.
Az adatfelvétel része az Országos Statisztikai Adatfelvételi Programnak és a végrehajtást uniós jogszabályok is előírják, így a hivatalos statisztikáról szóló 2016. évi CLV. törvény és az Országos Statisztikai Adatfelvételi Program kötelező adatszolgáltatásairól szóló kormányrendelet alapján az adatszolgáltatás a kijelölt adatszolgáltatók számára kötelező. Ugyanakkor a 2020. évi Agrárcenzus és a hivatalban folyó módszertani fejlesztések lehetővé tették, hogy a 2021 júniusi összeírás óta a felvétel mintaelemszámát nagymértékben csökkentsük, így mérsékelve az adatszolgáltatói terheket.
A kérdőív kitöltéséhez szükség van a gazdaság adminisztratív azonosítóinak megadására. A gyors kitöltés érdekében a kérdőív kitöltés megkezdése előtt javasolt előkészíteni a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarai azonosító(ka)t és a Magyar Államkincstár ügyfél-azonosító(ka)t. Az azonosító(k) pontos megadása azt a célt szolgálja, hogy minél eredményesebben tudjuk felhasználni az adminisztratív, hivatalos adatbázisokban már rendelkezésre álló adatokat, amelyeket így nem kell az adatszolgáltatóktól megkérdezni.
A felvétel szempontjából kiemelkedő fontosságú, hogy az adatszolgáltatás a gazdaság egészére (az együtt, közösen gazdálkodókra) vonatkozik, függetlenül attól, hogy a gazdasághoz kapcsolódóan hány személy részesül támogatásban. Ha több néven részesül a gazdaság támogatásban, illetve többen őstermelők, de együtt gazdálkodnak (közösek a termelőeszközök és közös az irányító), akkor a teljes területről és állatállományról összevontan kell adatot szolgáltatni.
A felvétel során gyűjtött egyedi adatokat a hivatal a vonatkozó adatvédelmi, adatkezelési törvényi előírásoknak megfelelően kezeli, azokat kizárólag statisztikai célokra használja fel.